Terminy realizacji projektów przeładunkowych mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tygodni w zależności od stopnia skomplikowania projektu.
Realizację można podzielić na kilka etapów:
Opracowanie projektu, dokumentacji technicznej, uzgodnienie przez jednostkę TDT.
Nasi projektanci potrzebują zazwyczaj około dwóch tygodni na opracowanie pierwszej wersji dokumentacji rysunkowej. Jest ona wykonywana wraz z dodatkowymi opisami, a następnie przekazywana do Państwa w celu weryfikacji. Proces ten generuje często wiele pytań i odpowiedzi, co powoduje wydłużenie założonego czasu trwania projektu. Ustalenia te stanowią jeden z kluczowych elementów dla osiągnięcia finalnego sukcesu.
Projektowane przez nas rozwiązania i opisy technologiczne powinny być uzgadniane bezpośrednio z końcowym użytkownikiem. Jedną z części dokumentacji jest tzw. instrukcja eksploatacji, która zawiera szereg informacji m.in. czynności obsługowe, eksploatacyjne i konserwacyjne, obowiązki operatora przed po i w trakcie wykonywania czynności przeładunkowych. Informacje tam wpisywane powinny zostać również poddane szerszej dyskusji przez Zamawiającego w gronie swoich pracowników aby być pewnym co do ich zastosowania.
Opracowane dokumentacje techniczne muszą zostać zatwierdzone przez Transportowy Dozór Techniczny. Trwa to zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Dopiero w momencie uzyskania pozytywnej akceptacji dostarczonej dokumentacji, możemy przystąpić do procesu wykonywania instalacji – wytworzenia urządzeń.
Realizacja
Realizacja, czyli wykonanie i montaż urządzeń NO oraz infrastruktury towarzyszącej, wynosi kolejne kilka lub kilkanaście tygodni. Terminy uzależnione są przede wszystkim od rodzaju użytych materiałów. Dla urządzeń, których budowa oparta jest na elastycznych przewodach (wężach), terminy te wynoszą od 4 do 6 tygodni.
Dla urządzeń, których budowa oparta jest na sztywnych ramionach nalewczych, terminy te wynoszą od 6 do 10 tygodni.
Zdarzają się sytuacje, w których poprzez zastosowanie nietypowych, nie katalogowych elementów lub materiałów terminy mogą ulec wydłużeniu.
Rejestracja i odbiory
Ostatni etap dotyczy montażu, opracowania dokumentacji powykonawczej, rejestracyjnej, oraz zgłoszenie urządzenia do badań. Cały proces trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie. Należy pamiętać, że aby zarejestrować urządzenie przeładunkowe, cała instalacja technologiczna i infrastruktura towarzysząca musi być zamontowana, przetestowana i uruchomiona. Odbiory techniczne nalewaków odbywają się bowiem najczęściej na instalacjach będących w ruchu podczas wykonywania czynności przeładunkowych.
Sumując wszystkie podane powyżej terminy otrzymujemy wspomniany na początku czas realizacji.